آخرین ارسال های تالار گفتمان

هیچ ارسال جدیدی برای تالار گفتمان وجود ندارد .
مهر
21
1390

آموزش ساخت آبگرمکن خورشیدی

همچنین هزینه های نگهداری و تعمیرات این سیستمها بسیار پائین و در حد صفر است زیرا هیچ قطعه متحرکی نداشته و طول عمر کارکرد سیستمها با کیفیت فنی بالا تا 20 سال می رسد. باتوجه به ظرفیت بالقوه کشورمان از نظر انرژی خورشیدی و تعداد ساعات آفتابی بالایی که در بسیاری از نقاط کشور داریم، همچنین مشکلات زیست محیطی و هزینه بالای سوختهای فسیلی، لازم است تا از این فناوری روز دنیا بهره مند شویم.

آبگرمکن خورشیدی
آبگرمکن خورشیدی

 

 

آ بگرمکن خانگی خورشیدی

 جالب است بدانید كه گرمایش آب و فضا مجموعاً بیش از 80% انرژی را در ساختمان‌ها مصرف می‌كند و بنابراین بیش از یك سوم كل انرژی مصرفی جهان در جهت گرمایش مصرف می‌شود. از این میان گرمایش آب به طور متوسط 20 تا 30 درصد كل انرژی مصرفی در خانه را مصرف می‌كند.بنابراین با استفاده از آبگرمكن خورشیدی می‌توان سالیانه 70% انرژی مورد نیاز برای گرمایش آب را تامین كرد.

 

آبگرمکن خورشیدی

بخش اصلی یک آبگرمکن خورشیدی کلکتور آن است که خود شامل یک ورق است که به‌وسیله تابش کلی خورشید حرارت یافته و حرارت خود را به یک سیال جذب کننده (مانند آب ) که داخل لوله در حال جریان است، منتقل می‌کند. رنگ این ورق همیشه تیره انتخاب می‌شود و دارای پوشش خاصی است که بتواند ضریب جذب انرژی را به حداکثر و ضریب پخش را به حداقل برساند. برای رسیدن به دمای بالا، مجموعه ورق و لوله‌ها را در داخل یک جعبه عایق با روکش شیشه قرار می‌دهند تا از اثر گلخانه‌ای بتوان استفاده کرد.

آبگرمکن خورشیدی

آبی که با این روش گرم می‌شود، بر اثر اختلاف دما و با گردش طبیعی وارد یک تانک دوجداره شده و آب مخزن را گرم می‌کند. این آب گرم شده یا به طور مستقیم به مصرف گرمایش خانوار می‌رسد و یا توسط یك مبدل حرارتی دمای آب مصرفی خانواده را افزایش می‌دهد. شکل زیر طرح ساده ای از این آبگرمكن را نشان می‌دهد:

آبگرمکن خورشیدی

 

انواع كلكتورهای خورشیدی

 

  این کلکتور ساده‌ترین و پر استفاده‌ترین نوع کلکتور به‌شمار می‌رود. ساختار آن به شکل یک جعبه مستطیل شکل بوده که در داخل آن یک صفحه جاذب فلزی از جنس مس یا آلومینیوم با پوششی به رنگ‌های خاص است. این صفحه، جاذب انرژی حرارتی خورشید است. در زیر صفحه، لوله‌های کوچکی قرار گرفته که آب یا سیال انتقال حرارت در آن‌ها جریان دارد. اطراف کلکتور به منظور کاهش اتلاف حرارتی عایق بندی شده است. روی سطح جعبه نیز از پلاستیک شفاف یا شیشه پوشیده شده است.

 

 

آبگرمکن خورشیدی

 

كلكتورهای تحت خلا Evacuated-tube collectors

 این کلکتور از تعدادی لوله دو جداره شفاف موازی تشکیل شده است که در داخل آن یک تیوب با پوششی از ماده جاذب قرار دارد. هوا از فضای بین دو جداره خارج گردیده وخلا ایجاد شده از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کند. مزیت این نوع كلكتور توانایی در ایجاد دمای بالاتر می‌باشد.

 

آبگرمکن خورشیدی

 

كلكتورهای سهموی Concentrating collectors

 این کلکتور‌ها سطح آینه ای داشته و برای تجمع انرژی خورشیدی بر روی تیوب جاذب که شامل سیال انتقال حرارت است، به‌کار می‌رود.

 

آبگرمکن خورشیدی

 

ساختار یا ساختمان آب گرمکن خورشیدی

 ساده‌ترین آب گرمکن خورشیدی از یک گردآور تخت (کلکتور) و یک مخزن ذخیره آب تشکیل شده است. شرایط لازم نصب این آب گرمکن آن است که قسمت فوقانی گرد آور پایین‌تر از قسمت تحتانی مخزن ذخیره قرار گیرد و حداقل انحراف گرد آور نسبت به سطح افق ، در حدود 20 درجه رو به جنوب انتخاب شود.  ابتدا مخزن آب گرم با آب سرد پر می‌شود و آب داخل لوله‌های گردآور ، هنگامی که خورشید روی سطح گرد آور می‌تابد به تدریج گرم شده و به کندی به طرف مخزن از طرف بالا ذخیره می‌شود، آب سرد مخزن نیز از طریق لوله دیگربه طرف قسمت پایین گردآور جریان یافته تا زمانی که تابش خورشیدی برای گرم کردن آب کفایت کند، این عمل ادامه می‌یابد

 

 

 

 

اجزاء آبگرمکن خورشیدی

 یک آبگرمکن خورشیدی از اجزاء زیر تشکیل شده است:

 

1- گردآورنده 2- مخزن ذخیره 3- مبدل گرمایی 4- کنترل کننده های اتوماتیک 5- پمپ، لوله ها شیرآلات و اتصالات

آبگرمکن خورشیدی

 

آبگرمکن های خورشیدی پمپدار

 این دستگاه یک آبگرمکن خورشیدی پمپدار است که به عنوان جبران ساز قابلیت استفاده از سوخت گاز را دارا می باشد. در این آبگرمکن، مخزن ذخیره در پائین و در داخل ساختمان قرار میگیرد و بر روی بام تنها کلکتورهای خورشیدی نصب می شوند.

مخزن این آبگرمکن به صورت دو طبقه است که در طبقه اول (مخزن خورشیدی) یک مخزن دوجداره و در طبقه دوم (مخزن گازی) یک مخزن تک جداره دودکش دار قرار دارد. جداره دوم مخزن خورشیدی به وسیله لوله های ارتباطی با یک یا دو عدد کلکتور که در بالای ساختمان نصب می شود مرتبط می گردد و به وسیله یک پمپ سیرکولاتور کوچک، سیال عامل مابین کلکتورها و جدره دوم مخزن به گردش در می آید. این دو مخزن به وسیله لوله های رابط به یکدیگر متصل میباشند.

 

 

 

 

سیستم جبران ساز (کمکی)

 در این آبگرمکن، علاوه بر المنت برقی، در فضای مابین دو مخزن یک مشعل گازی کوچک قرار داده شده است. آب سرد از شبکه لوله کشی شهری ابتدا به مخزن خورشیدی وارد شده و در مجاورت جدار متصل به کلکتورها گرم می شود. هنگام خروج آب گرم از مخزن به مصرف، آب از مخزن خورشیدی بوسیله لوله های ارتباطی وارد مخزن گازی می شود. در این حالت در صورتیکه دمای آب ورودی به مخزن گازی به اندازه کافی توسط بخش خورشیدی گرم شده باشد، سنسور مشعل گازی را گرم نگه داشته و گاز روشن نمیشود. اما در صورت کمبود دمای آب ورودی از قسمت خورشیدی، مشعل گازی به صورت اتوماتیک روشن شده و کمبود دمای مورد نیاز را جبران می نماید.

 

 

سیستم تخلیه (بدون نیاز به ضدیخ و منبع انبساط)

سیال عامل در این محصول آب است. در داخل مخزن خورشیدی یک مخزن مخفی به عنوان مخزن تخلیه تعبیه شده است. آب گردش کننده در کلکتورها در داخل این مخزن قراردارد. در زمانیکه پمپ آب با فرمان کنترلر روشن میشود، بخشی از آب مخزن تخلیه به داخل کلکتورها پمپ شده و پس از عبور جداره دوم مخزن، دوباره به مخزن تخلیه باز می گردد. در زمانیکه گردش پمپ با فرمان کنترلر قطع می شود، آب موجود در کلکتورها به صورت ثقلی به داخل مخزن تخلیه باز می گردد و کلکتورها خالی از آب می شوند. لذا در زمستانها نیازی به ضد یخ نیست و در تابستانها هم سیستم جوش نمی آورد.

آبگرمکن خورشیدی

 

ویژگی و مزایا

 *حذف بار مخزن از روی پشت بام

 

*طول عمر بیشتر و اتلاف دمای کمتر

*کارآیی بالا

*زیبایی بیتشر ساختمان (فقط کلکتور بر روی بام است )

*قابلیت استفاده از سیستم جبران ساز گازی

*عدم نیاز به ضد یخ و منبع انبساط

 

 

آبگرمکن های خورشیدی ترموسیفونی

  

 

 

در یک سیکل بسته از سیال، درصورتیکه قسمتی از مدار که در ارتفاع پائینتر قراردارد گرمتر از قسمت بالاتر باشد، به دلیل اینکه چگالی کمتری دارد به سمت بالا حرکت میکند و تداوم این اختلاف دما و ارتفاع، باعث ایجاد جریان سیال در این مدار می شود و سیال به صورت طبیعی و بدون نیاز به پمپ به گردش در می آید. به این نوع جریان سیال، جریان ترموسیفونی می گویند.

از اصل ترموسیفون حرارتی، در آبگرمکن های خورشیدی استفاده می شود. بدین نحو که یک مخزن دوجداره ذخیره آب را در بالای کلکتور خورشیدی قرارداده و مابین جدار دوم مخزن ذخیره و لوله های کلکتور خورشیدی یک مدار بسته تشکیل می شود. با تابش خورشید بر روی سطح کلکتور خورشیدی، سیال داخل آن گرم شده و جریان ترموسیفونی مابین کلکتور و مخزن برقرار می شود. گردش آب گرم در جداره دوم مخزن سبب گرم شدن آب داخل مخزن اصلی می گردد و آب گرم با فشار در شبکه جاری می گردد.

حرکت ترموسیفون تا زمانی که انرژی خورشید موجود باشد ادامه دارد. این حرکت با افول خورشید متوقف می شود.

 

عایق

 مخزن ذخیره در آبگرمکن های ترموسیفونی باید به خوبی عایق شود تا در طول شب، آب گرم ذخیره شده در آن گرم بماند. همچنین لوله های ارتباطی مابین مخزن و کلکتور نیز باید به خوبی عایق شوند. در شرایط آب و هوایی سردسیر که روزهایی از سال دمای هوا زیر صفر میرود، باید برای جلوگیری از یخ زدگی در سیکل بسته کلکتورها از ضدیخ مناسب استفاده نمود.

آبگرمکن های خورشیدی به منظور جبران کمبود احتمالی انرژی خورشید، باید دارای یک سیستم جبران ساز باشند. سیستم جبران ساز در آبگرمکن های خورشیدی ترموسیفونی یک المنت برقی است که در داخل مخزن اصلی قرار دارد و در مواقع مورد نیاز به صورت اتوماتیک روشن میشود. این المنت برقی دارای یک ترموستات است که میتوان دمای دلخواه را توسط آن تنظیم کرد..

 

 

 

ویژگی ها و مزایای این نوع آبگرمکن ها

ساختار ساده و نصب راحت و سریع

کارآیی بالا با سهم خورشیدی روزانه به طور متوسط 60% دارای المنت برقی با تنظیم دمای دلخواه

این سیستمها به دو دسته مدار باز و بسته تقسیم می شوند. در سیستم مدار باز ( سیستم مستقیم ) آب به صورت مستقیم در میان گردآورنده جاری می باشد. این سیستم بسیار ساده، کارا و قابل اطمینان بوده ولی در شرایط آب و هوایی سرد و دماهای زیر صفر درجه کارایی خوبی ندارد، و یخ زدن آب داخل لوله ها ممکن است منجر به پارگی آنها شود. در سیستمهای مدار بسته ( غیر مستقیم ) معمولا سیالی غیر از آب که نقطه انجماد پایین تری دارد ( مانند مخلوط پروپیلن گلایکول و آب ) بکار گرفته می شود.

این سیستمها دو چرخه جداگانه دارند که از طریق یک مبدل گرمایی به یکدیگر متصل شده اند، و این مبدل گرما را از سیال داخل گردآورنده به آب مصرفی منزل منتقل می کند.

 

 

مزایای رقابتی آبگرمکن های خورشیدی

 

 

آبگرمکن خورشیدی

امروزه کیفیت و کارایی برتر سیستم های آبگرمکن خورشیدی براساس میزان قدرت جذب انرژی تابشی وهمچنین مقدار سطح اتصال ورقه های جاذب و لوله های متصل به آنها سنجیده می شود.

*کارایی بالای کلکتورهای خورشیدی

*راندمان بالای کل سیستم آبگرمکن های خورشیدی

*حداقل اتلاف حرارتی در کل سیستم

*تامین آب گرم متوسط 60 درجه سانتیگراد و بالاتر (در صورت نیاز مشتری)

* استفاده از عایق های حرارتی مناسب و مرغوب

*استفاده از المنت برقی جهت گرم کردن آب در روزهای ابری کامل

*امکان طراحی مطابق با انواع ساختمانهای مهندسی ساز

*قابلیت طراحی بهینه توسط نرم افزارهای کامپیوتری

*مقاومت کامل در برابر خوردگی

*داشتن گارانتی برای کل سیستم

 

 

دلایل استفاده از سیستم های خورشیدی

*انرژی پاک، ارزان، قابل دسترسی، پایان ناپذیر و ذخیره منابع انرژی تجدیدناپذیر

 

* جلوگیری از افزایش گرمای کره زمین و حفاظت محیط زیست

*کاهش 60% در هزینه تأمین آب گرم

*قابل استفاده در همه مکانها از قبیل: منازل،مدارس،خوابگاهای دانش آموزی و دانشجویی،بیمارستانها،استخرها و کارخانجات

*بازگشت سریع سرمایه با توجه به سیاست های دولت در اجرای هدفمند کردن یارانه ها

*اجرای سریع و آسان و بی نیاز از هرگونه تعمیر اساسی

*بی صدا ، بی خطر و ایمن

 

ضدیخ

 

اصل ترموسیفون حرارتی

 

مهمترین ویژگیهای آن به صورت زیر است:

 

طرز کار

 

كلكتور‌های تخت Flat-plate collectors

سیستم جبران ساز

مخزن دوطبقه

17 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام وعرض خسته نباشید دوست عزیز شما توی تاپینگ زدی آموزش ساخت آبگرمکن خورشیدی در حالی که متنی که من خوندم هیچ چیزی در مورد ساخت نوشته نشده بود فقط چند مدل رو گفته بودید من توقع داشتم چند نکته مفید در مورد روش ساخت با مواد در دست رس بگید البته من همه اصول ساخت و انواع عایق ها مثل پلی اورتان و فوم یا روش خلا رو کاملا میشناسم . لطفا مطالب علمی تری را در سایت قرار دهید .


  سایت
 • با سلام مطالبخوب و مفیدی بود انواع مختلف دستگاه را شرح داده بودید جمله بندی ها مناسب بود فن بیان و آموزش شما نیز خوب و در حد مطلوب بود. البته نمیدونم منظور وحید دقیقا چی بود اگر میخواست که نحوه ساخت را را بدونه و با استفاده از این مطالب آبگرمکن خورشیدی درست کنه مسلم است که مطالب کافی نبود البته برای افراد فنی 90 تا 95 درصد مطالب برای ساخت وجود داشت که بقیه هم با کمی فکر و هوش فنی میشد براش راه حل پیدا کرد.البته وحید گفته بود همه اصول ساخت را میداند نمیدانم مشکلش کجا بود به هر حال ممنون از مطالبتون. این جمله را متوجه نشدم. در پاراگراف:ساختار یا ساختمان آب گرمکن خورشیدی //قسمت فوقانی گرد آور پایین‌تر از قسمت تحتانی مخزن ذخیره قرار گیرد//اگر ایمیل کنید ممنون میشم سول دوم در آبگرمکن هایی ک

 • با سلام مطالبخوب و مفیدی بود انواع مختلف دستگاه را شرح داده بودید جمله بندی ها مناسب بود فن بیان و آموزش شما نیز خوب و در حد مطلوب بود. البته نمیدونم منظور وحید دقیقا چی بود اگر میخواست که نحوه ساخت را را بدونه و با استفاده از این مطالب آبگرمکن خورشیدی درست کنه مسلم است که مطالب کافی نبود البته برای افراد فنی 90 تا 95 درصد مطالب برای ساخت وجود داشت که بقیه هم با کمی فکر و هوش فنی میشد براش راه حل پیدا کرد.البته وحید گفته بود همه اصول ساخت را میداند نمیدانم مشکلش کجا بود به هر حال ممنون از مطالبتون. این جمله را متوجه نشدم. در پاراگراف:ساختار یا ساختمان آب گرمکن خورشیدی //قسمت فوقانی گرد آور پایین‌تر از قسمت تحتانی مخزن ذخیره قرار گیرد//اگر ایمیل کنید ممنون میشم سول دوم در آبگرمکن هایی ک

 • خوب و مفید بود....................ولی نمیدونم شما اینو از رو وبلاگ های دیگه کپی کرده بودی یا وبلاگ های دیگه از رو شما به هر حال خوب بود...................

 • swexdf

 • باصفحه خورشیدی هم میتوان ابگرمکنی درست کرد که یککم هم آب راگرم کند

 • سلام مطالبتان خیلی خوب بود.ولی من اون چیزهایی که نیاز داشتم نتونستم همشو یاد بگیرم راستش من میخوام یکیشو برا خونمون درست کنم اخه ما روستاییم گاز هم به ما ندادن واقعا نیاز داریم اگه امکانش هست طرز ساختشو از ابتدا تا انتها برام ایمیل کن

 • با عرض سلام خدمت همه تان من هفت سال قبل با وجودی که اصلا آبگرمکن آفتابی را ندیده بودم ،یک آبگرمکن را ساختم و تا الحال از آن دارم استفاده میکنم و به بعضی از نزدیکانم که خواهش کردند ساختم آبگرکن آفتابی را اول روی کاغذی مودل کاری نمودم به چندین بار ساختم و خراب کردم تا یک مودل آن به نظرم خوب خورد ، بعد از آن آنرا با ورق آهن بازار تدبیق نمودم بعدن کار های فلزکاری آنرا بالای فلزکار کارهای بلدوانی آنرا خودم ابزار خریدم و جور نمودم و کارهای عایق کاری آنرا خودم فکر نموده انجام نمودم و بقیه کار ها را بالای فلزکار در بدل پول انجام دادم ، در اجرای کار تمام خانواده ام بالایم پوز خند م5یکردند و میگقتند این دیگه چه کاری است که میکنی ،این همه مصرف بابت یک مشت آبگرم ، خوب من با تمام مشکلات که بالام آم

 • با عرض ادب و سلام خدمت کاربران و خواننده گان محترم؛ عزیزان من بنده حقیر و فقیر،یک آبگرمکن های آفتابیرا ساختم که تا حالا از همان آبگرمکن ها استفاده میکنم. البته موقع ساخت آن خیلی تحقیر و زیر فشار خانواده قرار داشتم ،درد دل زیاد دارم ، به هر صورت ، میخواهم یک کمی از جزیات ساخت و ساز آبگرمکن آفتابی ساخت خودم را برای تان بیان کنم؛ اول من روی کاغذ رسم میکردم که چطور یک چیزی به یاری خداوند متعال بسازم که هم خودم و هم دیگر انسانها از آن بهره بگیرند ،شبها از خواب برمیخواستم و همان قلم و کتابچه را میگرفتم و فکر میکردم، تا توانستم یک مودل را که از هر زاویه برایم قناعت بخش بود انتخاب کنم ، خیلی میاندیشیدم تا کدام اشتباهی از من سر نزند که ملامتم نکنند، شبها بیدار میماندم ،علاقه ام به ساخت آن روز

 • سلام برای استفاده شوفاژ ابگرم کدام نوع و با چه حجمی مناسبتر است. سپاس

 • Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks


  سایت
 • Hi to every one, it's really a fastidious for me to go to see this site, it includes helpful Information. https://www.nappturality.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=65288


  سایت
 • Hi, i think that i saw you visited my website thus i came to return the desire?.I am trying to find issues to improve my website!I suppose its ok to make use of a few of your ideas!! http://nees.su/index.php/component/k2/itemlist/user/10093


  سایت
 • I was wondering if you ever considered changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better? http://mediasocialx.com/index.php/component/k2/itemlist/user/1149


  سایت
 • hey there and thank you for your info – I've certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, as I experienced to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.


  سایت
 • http://premenaced.one/soderhamn-casinon-pa-natete/2320 soderhamn casinon pa natete http://refreshingness.one/svenska-lotteriet/4207 svenska lotteriet http://unintegral.one/caribbean-stud-online/575 caribbean stud online http://revisionism.one/casino-med-free-spins/178 casino med free spins http://estimator.one/karamba-casino-free-spins/257 karamba casino free spins http://italicise.one/spela-spelautomat/3764 spela spelautomat http://putridness.one/spilleautomat-hitman/3842 spilleautomat Hitman http://diatomite.one/spela-blackjack-online-flashback/1610 spela blackjack online flashback http://instigator.one/jackpotcitybingo/3397 jackpotcitybingo http://rightable.one/free-spin-cas

 • guest test post <a href="http://googlee.te/">bbcode</a> <a href="http://googlee.te/">html</a> http://googlee.te/ simple


  سایت

فرستادن دیدگاه


برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
CAPTCHA Image   Reload Image
Enter Code*:

مدیران سایت

موضوعات مطالب

منوی کاربر

نام کاربری :

کلمه عبور :عضویت در سایتفراموشی رمز عبور